Historie

1871-1995 | 1995-2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023

Ohlédnutí za rokem 2009

Jednotka SDH Ostrov (výjezdová jednotka)

Rok 2009 přinesl naší jednotce navýšení výjezdů oproti roku předešlému. V roce 2008 to bylo 211, v roce 2009 o 17 více, tedy 228 výjezdů. Z toho bylo 96 požárů, 53 dopravních nehod, 45 technických pomocí, 12 úniků ropných produktů, devět ostatních pomocí, šest planých poplachů, čtyřikrát prověřovací cvičení a výcvik a po jednom výjezdu na únik kapalin, ostatních látek a technickou havárii.
Rok 2009 byl pro jednotku velice významný z důvodu nákupu nových technických prostředků a vozidel. Na nákupu se velkou měrou podílelo město Ostrov, dále Karlovarský kraj a HZS ČR. Byl zakoupen detektor (z vlastních finančních zdrojů Sboru dobrovolných hasičů Ostrov), který byl zařazen do výjezdu v jednom z vozidel. Přístroj měří hladinu kyslíku, oxidu uhelnatého, čpavku a výbušnost prostředí. Další důležitý přístroj je automatický defibrilátor. Byl umístěn do výjezdového vozidla s možností použití.

Nejzávažnější případy roku 2009

3. února - Požár sklepa v Karlových Varech Bohaticích. Kouřem z požáru bylo ohroženo 17 osob v domě, 14 nájemníků opustilo dům před příjezdem hasičů vchodem, tri osoby z nejvyššího patra byly evakuovány. Jedna žena byla po ošetření hospitalizována.
20. února - Požár zájezdového autobusu na silnici nad Jáchymovem. Autobus byl požárem zničen, všichni cestující stihli vystoupit.
20. března - Vážná dopravní nehoda u odbočky na Horní Hrad. Osobní vozidlo, ve kterém cestovaly čtyři osoby, skončilo mimo vozovku. Dvě osoby zraněním na místě podlehly.
24. května - Požár zahradní chatky v zahrádkářské kolonii za Domem s pečovatelskou péčí v Ostrově. Jedna popálená osoba byla převezena k nemocničnímu ošetření. Chatka byla požárem zničena.
30. května - Dopravní nehoda autobusu a osobního vozidla na silnici u obce Damice. Při nehodě došlo k jednomu úmrtí, ostatní cestující byli zraněni a převezeni k ošetření do okolních nemocnic.
5. září - Požár v Domě s pečovatelskou službou v Karlových Varech v Jaltské ulici. Jednalo se o závadu na mikrovlnné troubě, která způsobila zakouření chodeb domu.
30. září - Požár střechy rodinného domu ve Staroměstské ulici v Ostrově. Požár zničil střechu nad dílnou a kotelnou, obytnou část hasiči uchránili. Škoda byla odhadnuta na dva miliony korun.
30. října - Vážná dopravní nehoda u obce Damice. Havarovala zde nákladní souprava, jejíž řidič svým zraněním na místě podlehl. Silnice byla několik hodin zcela uzavřena.

Akce v roce 2009

Dne 7. 3. 2009 jsme pořádali Reprezentační ples SDH Ostrov v DK Ostrov. K tanci a poslechu nám hrála skupina Milanos Show Band. Pro návštěvníky byla připravená bohatá tombola, výborné pohoštění, skvělá obsluha ze strany pracovníků T klubu a spousta skvělé zábavy.
3. 5. 2009 se od 10:00 konaly Jarní klášterní slavnosti pořádané Domem kultury Ostrov a Sborem dobrovolných hasičů Ostrov. Pro návštěvníky areálu zde byly připraveny divadelní představení, koncerty, ukázky hasičů, projížďky hasičskou stříkačkou z roku 1931 s koňspřežím a další akce.
Dne 29. 5. v 15:10 na hasičskou zbrojnici Ostrov dorazila cisterna pořízená z rozpočtu města Ostrov, dotace MVČR a dotace Karlovarského kraje. Jedná se o cisternový vůz vyrobený v závodě Ziegler (SRN) na podvozku MAN.
30. 5. oslavy dětského dne na Velkém rybníku, 31. 5. ukázky v rámci oslav dne dětí u MDDM Ostrov, 13. 6. jsem provedli další ukázky a to na Andělské Hoře, 20. 6. se konala soutěž v požárním útoku v zámeckém parku. Vítězem kategorie PS 12 se stal tým z Hroznětína a v kategorii PS 8 Děpoltovice. Téhož dne jsme navštívili hasiče ve Wunsiedlu v SRN, kde jsme navázali přátelské vztahy a kolegy jsme na září pozvali do ČR.
Ve dnech 6. - 12. 7. proběhlo další dětské letní soustředění, tentokrát situované k rybníkům v Hájku. Tábora se zúčastnilo 18 dětí.
16. 10. proběhlo slavnostní předání nového automobilu jednotce za účasti čestných hostů z města Ostrov, HZS KK a Karlovarského kraje.
5. 12. naši hasiči připravili dětem Mikulášskou besídku na dětském oddělení v Nemocnici Ostrov a na hasičské zbrojnici.
19. 12. byl z finančních zdrojů SDH Ostrov zakoupen detekční přístroj Dräger Xam 5000 pro potřeby jednotky SDH Ostrov a téhož dne byl pořízen za finančního přispění Ostrovské Teplárenské a.s. automatický defibrilátor.

Milan Kuna, starosta SDH

Slavnostní předání CAS, 16. 10. 2009